O unijnym wsparciu dla młodych bezrobotnych Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego wspólnie z Komisją Zatrudnienia i Spraw Socjalnych zorganizowała publiczne wysłuchanie na temat postępów wdrażania Inicjatywy na rzecz Zatrudnienia Młodzieży. Swoje postępy w tej sprawie zaprezentowały trzy kraje: Polska, Belgia i Włochy. Nasz kraj, na tle innych, wypadł bardzo dobrze.
Polska ma 1, 8 mld euro z funduszu pracy na aktywizację młodych ludzi na rynku pracy oraz prawie 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego – także do wydania na ten cel. Ze wsparcia skorzystało już 30 tysięcy młodych osób, a nowe oferty czekają już na kolejnych 70 tysięcy zainteresowanych.
– Bardzo się cieszę, że mój kraj korzysta z szans jakie daje unijna pomoc, bezrobocie młodych ludzi to nasz wspólny problem, i razem powinniśmy go rozwiązywać – powiedziała Joanna Skrzydlewska.
Inicjatywa na rzecz Zatrudnienia Młodych w Polsce jest adresowana do osób do 25 roku życia, którzy są zarejestrowani jako osoby bezrobotne w urzędach pracy oraz do osób niezarejestrowanych jako bezrobotne w tym samym wieku. Szczególne rozwiązania przewiduje się dla osób od 25 do 30 roku życia. Absolwentom i studentom wykazujących się przedsiębiorczością i smykałką do biznesu proponuje się preferencyjne pożyczki na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.
– Plan Gwarancji dla Młodych w Polsce zakłada pełną mobilizację wszystkich partnerów w zwalczaniu bezrobocia. Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie uda się nam uporać z tym problemem – powiedział Jacek Męcina, sekretarz Ministerstwa Pracy.

2 kwietnia 2014