– Jeśli chodzi o skumulowanie inwestycji w programie rewitalizacji, po ulicy Włókienniczej, najwięcej projektów realizujemy właśnie przy ul. Wschodniej. Nie tylko przebudowujemy gruntownie ulicę od ul. Północnej do Jaracza, ale także wyremontujemy 9 kamienic i utworzymy zielone skwery – zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Na ulicy Wschodniej wszyscy mogą się spodziewać wysokiego standardu, jaki znamy z innych śródmiejskich inwestycji: wymieniamy podziemne instalacje: kanalizację, sieć wodną, sieć gazową oraz sieci centralnego ogrzewania dla kamienic.

– Wymienimy nawierzchnię, poszerzymy chodniki, posadzimy drzewa, a dokładnie 77 grabów i krzewy. Nowe drzewa zostaną posadzone w miejscach wypełnionych mieszanką kamienno-glebową. Wykonany będzie także automatyczny system nawadniający rośliny. Zamontujemy nowe oświetlenie, postawimy kosze, stojaki rowerowe, ławki, wyznaczymy miejsca parkingowe. Z największych nowości: ulica Wschodnia po przebudowie będzie ulicą dwukierunkową – wylicza prezydent Zdanowska.

W ramach rewitalizacji wyremontujemy od piwnic po dachy miejskie kamienice. Dla 7 z 9 inwestycji mamy już wybranych wykonawców. W przypadku 8 przetarg właśnie trwa, a dla ostatniej musimy go ogłosić.

– Zbudujemy w nich w sumie nie tylko 192 mieszkania komunalne i 3 mieszkania chronione, ale także 36 lokali użytkowych, pracownie artystyczne, a także bibliotekę
i centrum obywatelskie przy Wschodniej 50, czyli tam, gdzie mieszkał Reymont, kiedy pisał Ziemię Obiecaną. Nieruchomość ta będzie w całości przeznaczona dla działalności publicznej: centrum aktywizacji zawodowej, klub malucha, punkt konsultacyjno-edukacyjny dla młodzieży, a także biura dla organizacji pozarządowych. W podwórku dostępne będą ławki, ogródek dla klubokawiarni, zdrój do picia i stojaki na rowery – opowiada Joanna Skrzydlewska, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji.

Jeszcze w tym roku zobaczymy pierwsze efekty prac. Pod numerem 24 chcemy oddać do użytkowania kamienicę mieszkalną z mieszkaniem przystosowanym do osób z niepełnosprawnościami. Ponadto powstanie tam zielony skwer z niewielkim placem zabaw i ławkami. Podobne rozwiązanie – skwer z placem zabaw powstanie pod numerem 20.

Na początku przyszłego roku oddamy do użytku odnowioną ulicę. Wcześniej, bo w czerwcu tego roku będzie można znowu pojechać skrzyżowaniem z ul. Jaracza (na Jaracza wykonawca przekłada-poprawia kostkę klinkierową).

– Zakładaliśmy, że prace na ul. Wschodniej uda się zakończyć w całości jeszcze w tym roku, ale – cały czas to powtarzamy – pod powierzchnią często czekają na nas niespodzianki. Tutaj okazało się, że przebudowę ciepłociągu musimy połączyć z przebudową gazociągu, więc Veolia wejdzie ze swoimi pracami dopiero w maju – mówi prezydent Zdanowska.

Wracając do harmonogramu, również w przyszłym roku będziemy sukcesywnie oddawali do użytku kolejne, odnowione kamienice.

www.lodz.pl